Logo

Tajemnica tożsamości bliźniaków

Przeważnie kiedy spotykamy ich na ulicy, w pociągu czy w autobusie mimowolnie nie możemy oderwać od nich wzroku. Bliźniacy, jeśli są podobni jak dwie krople wody, fascynują nas i przyciągają, jesteśmy ich ciekawi. Wszak nie jest codziennością przyglądać się sobowtórom. Bliźniacy są zatem niezwykli, ale nie tylko za sprawą swojego wyglądu, ale i więzi, która ich łączy.

Tajemnica bliźniaków

Rodzeństwa jednojajowe są bardziej podobne do siebie niż klony. Mają identyczny zapis DNA, a także rozwijają się w tym samym środowisku w okresie życia płodowego, co ma ogromny wpływ na ich dojrzewanie, cechy charakteru i dalsze życie. Dodatkowo charakteryzuje ich nieprzeciętnie silna więź, którą trudno przyrównać do jakichkolwiek relacji łączących innych ludzi.

Tajemnica bliźniaków

Często jest ona silniejsza niż związek rodzica z dzieckiem, męża i żony, czy dwójki przyjaciół. I choć zdarzają się między nimi zacięte kłótnie, czy objawy rywalizacji, to stając we dwójkę naprzeciwko całego świata, są w stanie oddać za siebie niemalże wszystko. Nierzadko zdarza się również, że w młodym wieku nie zawierają przyjaźni, nie udzielają się też towarzysko – wystarczają sobie wzajemnie, przez co odgradzają się wysokim murem od reszty społeczeństwa.

Badania udowadniają, że przez tę samowolną izolację bliźniacy w testach na inteligencję zawsze wypadają kilka punktów gorzej niż niebliźniaki. Dlaczego? Powodem takiego stanu rzeczy jest samowystarczalność – rodzeństwa jednojajowe od urodzenia nie mają potrzeby zabiegać o względy ludzi wokoło, a to negatywnie wpływa na ich rozwój intelektualny. Z podobnych powodów zdarza się, że w dzieciństwie mają one problemy z płynnym wypowiadaniem się.

Duży wpływ na rozwój bliźniaków mogą mieć jednak ich rodzice i oszczędzić im problemów w czasie dojrzewania, co również będzie rokowało na komfort psychiczny w dorosłym życiu. Sposobem na bliźniaków jest dbanie o rozwój ich indywidualności. Rodzice często popełniają błąd wychowawczy, ubierając dzieciaki w te same ciuchy, dając im identyczne zabawki.

Tajemnica bliźniaków

Tymczasem taki sposób traktowania izoluje ich jeszcze bardziej od otaczającego środowiska. Lepiej jest rozwijać wśród rodzeństwa unikalne zainteresowania, zapewniać towarzystwo, zachęcać do kontaktów z rówieśnikami, wykształcać samodzielność. W Stanach Zjednoczonych na przykład nie do pomyślenia jest, by bliźniacy zostali przydzieleni do tych samych klas w szkole – co jest dobrym i dojrzałym ruchem w ich wychowaniu. Tymczasem w Polsce identycznego rodzeństwa nie rozdziela się z reguły.

Tajemnica bliźniaków Tajemnica bliźniaków

Bliźniaki nie mają więc łatwego życia. Przez całe życie muszą walczyć o swoją tożsamość. Mając pod opieką takie specyficzne rodzeństwo, trzeba mieć się na baczności –czasami bowiem relacje między jednojajowymi dziećmi stają się niebezpieczne. Miłość wymieszana z fascynacją może sprawić, że ich więź zaczyna miewać podtekst erotyczny. Bliźniaki rzadziej też stają na ślubnym kobiercu niż niebliźniaki.

Tajemnica bliźniaków Tajemnica bliźniaków Tajemnica bliźniaków

2011-09-18 - D. Jędrzejewska

0

Komentarze do:
Tajemnica tożsamości bliźniaków

Podobne artykuły i galerie