Logo

Zasady prowadzenia "dobrej" kłótni

W każdym związku, nawet w najlepszym, zdarzają się kłótnie i gorsze momenty. Sprzeczki raz na jakiś czas nie są niczym złym, wręcz przeciwnie – oczyszczają atmosfer ę w związku i pozwalają na jego ulepszenie. Oczywiście pod warunkiem, że kłócić się umiemy. Poniższe, cenne zasady pozwolą na „dobre” sprzeczki i uniknięcie przykrych momentów.

Kłótnia w związku Kłótnia w związku

  • Kontakt wzrokowy czyli patrz prosto w oczy
Nie sprzeczacie się po to, by "zniszczyć" to co was łączy, ale by wyjaśnić pewne problemy w związku. W kłótniach między partnerami zasada "wszystkie chwyty dozwolone" po prostu nie istnieje, bo w przeciwnym wypadku trudno po takiej kłótni być jeszcze razem.

Kłótnia w związku Kłótnia w związku

  • Krytykuj zachowania, a nie osobę
Nigdy nie mówmy "bo ty to nic w domu nie robisz", co nie tylko stanowi często nieprawdziwe uogólnienie, ale i może zranić partnera/partnerkę. Dużo lepiej powiedzieć po prostu "denerwuje mnie, gdy nie sprzątasz po sobie". Poza tym pozwala to szybciej zlokalizować zapalny punkt naszej sprzeczki i znaleźć rozwiązanie.

  • Pozwól się wypowiedzieć partnerowi
Nikt z nas zapewne, nie lubi kiedy przerywa mu się wypowiedź. Dotyczy to również naszego partnera/partnerki i w kłótni ma szczególne zastosowanie. Pozwólmy naszej drugiej połówce też się wypowiedzieć - nawet jeśli nie zgadzamy się z tym, co mówi.

Kłótnia w związku Kłótnia w związku

  • Nie wracajmy do przeszłości
Jednym z najczęstszych błędów jest wracanie do bardzo odległej przeszłości, tylko po to, by udowodnić jakieś swoje twierdzenie lub zranić drugą osobę. Wszystkie przeszłe sprawy lepiej zostawić w spokoju i skoncentrować się na bieżących problemach - inaczej nigdy nie dojdziemy do porozumienia.

Kłótnia w związku Kłótnia w związku

  • Uważajmy na wypowiadane słowa
Nie mówmy niczego, czego będziemy później długo żałować. Rzucone w kłótni obelgi są szczególnie bolesne i trudno jest przekonać drugą stronę, że wcale tego nie miałeś/miałaś na myśli. Lepiej zastanowić się chwilę przed rzuceniem głupich stwierdzeń, niż długo potem żałować.

Kłótnia w związku

  • Główny cel sprzeczki - kompromis
Dobra kłótnia to nie prosta wymiana ciosów i uszczypliwości. Oznacza ona przecież, że w naszym związku pojawił się jakiś problem, który trzeba rozwiązać. Nie traćmy więc z oczu możliwości porozumienia się i szukajmy kompromisowych rozwiązań.



  • Centrum uwagi - związek
Nawet podczas największej kłótni pilnujmy, aby w centrum naszej uwagi był przede wszystkim nasz związek i jego przyszłość. Stosując się do powyższych zasad mamy ogromną szansę przetrwać nawet najpoważniejsze kłótnie, nie niszcząc przy tym naszego związku.


2010-04-26 - I. Rupa

0

Komentarze do:
Zasady prowadzenia "dobrej" kłótni

Podobne artykuły i galerie