Logo

Z Afganistanu na oddział psychiatryczny

W krakowskim szpitalu wojskowym połowę z 30 pacjentów oddziału psychiatrycznego stanowią żołnierze po misjach, m.in. w Afganistanie. To dużo, biorąc pod uwagę, że wojskowi z problemami psychicznymi po misjach bojowych zazwyczaj rzadko proszą o pomoc – donosi Polska The Times.

Polacy w Afganistanie Polacy w Afganistanie

Dla porównania gazeta przytacza przykład specjalistycznej Kliniki Psychiatrycznej i Stresu Bojowego Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM), gdzie leczy się aktualnie mniej wojskowych niż w Krakowie.

Polacy w Afganistanie

Wicekomendant krakowskiej jednostki nie potwierdził nieoficjalnych danych przedstawionych przez Polskę The Times. Płk Janusz Sroga przyznał natomiast, że część ewakuowanych z Afganistanu żołnierzy leczy się w tym szpitalu przez problemy rodzinne, a nie stres bojowy.

Okazuje się jednak, że to właśnie problemy rodzinne są często efektem PTSD (zespołu stresu pourazowego), na który cierpi co dziesiąty żołnierz po mijsi - wynika z sondażu przeprowadzonego w Wojsku Polskim w 2010 roku.

Wielu wojskowy przyznaje, iż z powodu tego stresu rozpadły się ich małżeństwa. Jednak Profesor Stanisław Ilnicki, szef Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego WIM, nie potrafi poprosić o pomoc w takim wypadku – tylko 2% z nich deklaruje chęć leczenia.


2011-01-12 - D. Pęgiel

0

Komentarze do:
Z Afganistanu na oddział psychiatryczny

Podobne artykuły i galerie