Logo

Włochy: Rozwiązano parlament. Czas na Berlusconiego?

Prezydent Włoch Giorgio Napolitano zdecydował się rozwiązać parlament. Krok ten - podjęty po piątkowej dymisji rządu Mario Montiego - pozwoli przeprowadzić przedterminowe wybory w lutym 2013 roku.

Silvio Berlusconi Silvio Berlusconi

Decyzja o rozwiązaniu parlamentu zapadła po kilkugodzinnych konsultacjach prezydenta z przedstawicielami ugrupowań politycznych oraz przewodniczącymi Izby Deputowanych i Senatu. Napolitano zaznaczył, że taka kolejność wydarzeń była znana, oczekiwana i jedynie możliwa. Dodał, że liczy na kampanie wyborczą prowadzoną z "jak największym umiarem".

Silvio Berlusconi

Najprawdopodobniej przedterminowe wybory parlamentarne odbędą się 24 i 25 lutego. Monti postanowił złożyć dymisje rządu po wycofaniu poparcia dla jego działań przez byłą partie Silvio Berlusconiego - Lud Wolności.

Sam Berlusconi, który w 2011 roku zrezygnował ze stanowiska premiera Włoch, oznajmił, że będzie ponownie ubiegał się o fotel szefa rządu. Kontrowersyjny biznesmen przyznał, iż "niestety wraca do służby publicznej i robi to z poczucia odpowiedzialności". W przypadku zwycięstwa jego szóstej kampanii zostałby premierem po raz piąty.


2012-12-23 - D. Pęgiel

0

Komentarze do:
Włochy: Rozwiązano parlament. Czas na Berlusconiego?

Podobne artykuły i galerie