Logo

Trądzik hormonalny - czym jest i jakie są jego przyczyny?

Trądzik to dobrze znana choroba zapalna skóry, z którą zmagają się miliony osób na całym świecie. Choć przyjęło się, że jest to schorzenie charakterystyczne dla okresu dojrzewania, to w rzeczywistości może dotknąć kobiet i mężczyzn w każdym wieku. Przyczyny tego rodzaju dermatozy mogą być różne, jednak w wielu przypadkach winą za jej rozwój należy obarczyć zaburzenia gospodarki hormonalnej.

 


Co powoduje trądzik hormonalny?

Pacjenci zmagający się z trądzikiem to w większości osoby w wieku dojrzewania. Nagłe zmiany stężenia niektórych hormonów sprawiają, że gruczoły łojowe wykazują się nadaktywnością, co w konsekwencji prowadzi do wydzielania nadmiernej ilości sebum. Są to idealne warunki do rozwoju bakterii na skórze.



Warto jednak pamiętać o tym, że z wahaniami hormonalnymi zmagają się osoby dorosłe po 25. roku życia. Trądzik o tym podłożu występuje znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn, co w dużej mierze jest wynika z uwarunkowań płciowych. U pań dochodzi do nagłego wzrostu lub spadku hormonów wskutek m.in. menstruacji, menopauzy, ciąży czy też po odstawieniu środków antykoncepcyjnych. U mężczyzn wina najczęściej leży po stronie większej ilości testosteronu.

Hormony a trądzik



Trądzik hormonalny u dorosłych spowodowany jest zaburzeniami w produkcji hormonów płciowych przez poszczególne narządy endokrynne. W takich przypadkach nierzadko dochodzi do rozrostu gruczołów łojowych, które zaczynają produkować więcej sebum, niż skóra potrzebuje do zachowania swoich właściwości ochronnych.



Jednymi z kluczowych hormonów, który przyczynia się do powstawania trądziku u dorosłych są androgeny, czyli męskie hormony płciowe. Występują one również u kobiet, jednak w znacznie mniejszej ilości. Do tej grupy można zaliczyć m.in. testosteron, który u panów odpowiada za płodność i popęd seksualny. U pań natomiast wpływa na poziom libido.



Nie bez znaczenia pozostaje także rola progesteronu, czyli hormonu żeńskiego, który stymuluje cykl miesiączkowy, a także odpowiada zarówno za zagnieżdżenie się zarodka w macicy, jak również utrzymanie ciąży. Estrogen - kolejny z żeńskich hormonów - wpływa na stan skóry, w tym m.in. jej nawilżenie.



Jak poznać trądzik hormonalny?



Objawy trądziku spowodowanym hormonami w dużej mierze zależą od tego, których z nich odpowiada za powstawanie zmian skórnych. Jeżeli dochodzi do zmian w stężeniu androgenów, możemy mieć do czynienia z grudkami i krostami w strefie U - w okolicach brody, żuchwy, szyi.



Efektem działania męskich hormonów bardzo często są również bolesne grudki podskórne na plecach, dekolcie, a nawet udach. Warto pamiętać, że próby ich samodzielnego wyciskania mogą skończyć się pozostawieniem nieestetycznych blizn głęboko osadzonych w skórze.



Jeśli trądzik spowodowany jest działalnością estrogenów, zmiany skórne przybierają postać czerwonych, swędzących krost. Najczęściej pojawiają się one na czole, nosie i brodzie, co poprzedzone jest zaczerwienieniami w centralnej części skóry twarzy. 


2022-06-30 - B. Grycan

0

Komentarze do:
Trądzik hormonalny - czym jest i jakie są jego przyczyny?

Podobne artykuły i galerie