Logo

Syndrom wypalenia zawodowego

Syndrom Wypalenia Zawodowego to objawy, które charakteryzując się reakcjami na długotrwały stres i wyczerpanie wykonywaną przez nas pracą. Odnosi się on do szczególnie narażonych na stres i wyczerpanie zawodów, takich jak na przykład psycholog, lekarz, nauczyciel czy prawnik.

Syndrom Wypalenia Zawodowego Syndrom Wypalenia Zawodowego

Do tych objawów zazwyczaj zgodnie zalicza się:

  • dolegliwości somatyczne - bóle głowy, bóle brzucha, wahania ciśnienia, zwiększenie zapadalności na infekcje, problemy ze snem
  • zaburzenia emocjonalne - wahania nastroju, drażliwość, poczucie bezradności, przygnębienie, obniżenie poczucia własnej wartości
  • zaburzenia behawioralne - nieobecność w pracy, konfliktowość, spadek wydajności, brak możliwości skupienia się na zadaniach

SWZ rozwija się w czasie. Zaczyna się bardzo optymistycznie, organizm aktywizuje wszystkie siły witalne, by pokazać się z jak najlepszej strony. Możemy pracować 12 godzin bez odczuwania zmęczenia i brać na siebie dużo większą ilość obowiązków i zadań, niż zazwyczaj. Efekty pojawiają się dosyć szybko - przełożeni dochodzą do pożądanych wniosków - potwierdzają swoje oczekiwania wobec nas i naszej pracy, otrzymujemy kontrakt długoterminowy.

Syndrom Wypalenia Zawodowego Syndrom Wypalenia Zawodowego

Organizm wreszcie może wrzucić na luz, a faza nadaktywności przechodzi do historii. Musimy odzyskać straty substancji odżywczych oraz wyeliminować zmęczenie, jakiego z powodu euforii nie odczuwaliśmy. Nagle okazuje się, że zadania, które wykonywaliśmy z łatwością, zaczynają nam sprawiać problemy, męczymy się i zniechęcamy.

Takie symptomy to faza alarmowa, sygnał nadawany przez nasz organizm, że nie będzie mógł on znów funkcjonować na najwyższych obrotach. Nie chcąc by zastąpili nas inni, staramy się realizować kolejne plany. Pracujemy więc jeszcze ciężej i zostajemy w pracy po godzinach, by nadrobić zaległości. Często też bierzemy pracę do domu, zaniedbujemy rodzinę i przyjaciół, a nasz organizm jest coraz bardziej wykończony.

Syndrom Wypalenia Zawodowego Syndrom Wypalenia Zawodowego

Bóle głowy, depresje, lęki i zaniżenie własnej wartości to częste objawy przepracowania. W pewnym momencie dochodzi do nas, że koszty naszej pracy znacznie przewyższają profity i podejmujemy decyzję o zwolnieniu się. Zaczynamy wszystko od nowa.

Syndrom Wypalenia Zawodowego Syndrom Wypalenia Zawodowego

Żeby uniknąć tych nieprzyjemnych sytuacji, postarajmy się przeanalizować po kolei podstawowe czynniki, które warunkują to zjawisko. Po pierwsze - organizacja, miejsce pracy, zbiór reguł, które wytyczają nasze zasady pracy. Na początku naszej kariery nie ma się takiej władzy i statusu, by je zmieniać, więc najlepsze rozwiązanie to czas, który pozwoli nam je poznać i się do nich dostosować.

Syndrom Wypalenia Zawodowego Syndrom Wypalenia Zawodowego

Kiedy nasz status w firmie wejdzie na wyższy szczebel i uzyskamy większą władzę, będziemy mogli zmieniać zasady z korzyścią dla siebie, firmy i pozostałych pracowników.

Syndrom Wypalenia Zawodowego Syndrom Wypalenia Zawodowego

Drugi ważny element to kontakty z innymi pracownikami. Im lepsze stosunki z przełożonymi i podwładnymi, tym łatwiej i milej się pracuje. Praca to przede wszystkim wykonywanie zadań i realizacja celów, kontakty z innymi ludźmi mają być dobre, miłe i profesjonalne. Utrzymywanie dobrych kontaktów ze współpracownikami to również możliwość podzielenia się swoimi problemami zawodowymi, uzyskania porad i wsparcia w trudnych chwilach.



Nasza efektywność w pracy zależy głównie od nas samych. To czy staniemy się ofiarą Syndromu Wypalenia Zawodowego to tylko i wyłącznie nasza decyzja. Postarajmy się więc, nie przemęczać, ale i piąć się do góry i realizować swoje zawodowe marzenia.


2010-04-29 - I. Rupa

0

Komentarze do:
Syndrom wypalenia zawodowego

Podobne artykuły i galerie