Logo

Spore wybuchy na Słońcu. Możliwe intensywne zorze polarne

Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) poinformowała na swojej stronie internetowej, iż w ostatnich godzinach na Słońcu doszło do dwóch znacznych wybuchów. NASA zaznaczyła również, iż wyrzucona w wyniku eksplozji materia dotrze do naszej planety około 8-10 września i możemy wówczas liczyć na wystąpienie intensywnych zórz polarnych.

Słońce Słońce

Na tarczy Słońca można zaobserwować cztery obszary plam oznaczone numerami 1281, 1283, 1287 i 1289. Naukowców interesuje przede wszystkim ten drugi. Od kilku dni związane z nim spore plamy słoneczne urozmaicały środek tarczy tej gwiazdy.
W ostatnim czasie na obszarze tym doszło do wybuchów. Jako preludium we wtorek o godzinie 3.50 naszego czasu można było ujrzeć błysk klasy M5.3. Już w środę, około godz. 00.20 naszego czasu zarejestrowano jeszcze większy błysk klasy X2.1 (klasa X jest najwyższa w klasyfikacji rozbłysków) – poinformowała PAP.

Słońce Słońce

Plama numer 1283 umiejscowiona jest blisko środka tarczy słonecznej, dlatego materia wyrzucona w obu eksplozjach został skierowana bezpośrednio w kierunku Ziemi. Prawdopodobnie dotrze ona do naszej planety w dniach 8-10 września i wtedy możemy oczekiwać wystąpienia intensywnych zórz polarnych.

Słońce Słońce

2011-09-08 - D. Pęgiel

0

Komentarze do:
Spore wybuchy na Słońcu. Możliwe intensywne zorze polarne

Podobne artykuły i galerie