Logo

Polska podpisała ACTA

W myśl wcześniejszych zapowiedzi premiera Donalda Tuska ambasador Polski w Japonii Jadwiga Rodowicz podpisała umowę ACTA. Podpisu pod tym dokumentem nie złożyły m.in. Niemcy, Holandia, Słowacja i Cypr - czytamy na portalu Money.pl.
Zdaniem autorów umowy ACTA jej głównym założeniem jest walka z handlem podrobionymi rzeczami oraz skuteczniejsza ochrona praw własności intelektualnej. Z kolei podstawowym zarzutem przeciwników tego dokumentu jest zagrożenie, że znacznie ograniczy on wolność w sieci.

Polska podpisała ACTA Polska podpisała ACTA

Po poniedziałkowym spotkaniu z premierem obawy te próbował łagodzić szef resortu administracji i cyfryzacji Michał Boni, który podkreślał, że porozumienie ACTA nie niesie żadnego zagrożenia, a do jego wejścia w życie pozostało jeszcze sporo czasu. Według niego dokument ten w 90% odnosi się do kompetencji zastrzeżonych dla Unii Europejskiej. Natomiast pozostałe 10% dotyczą prawa krajowego, ale nie przewidują w nim żadnych zmian.

Polska podpisała ACTA

W podobnym tonie na temat tej umowy wypowiedziała się Komisja Europejska. Jej zdaniem ACTA nie spowoduje ograniczenia praw podstawowych takich jak prawo do prywatności, swobody wypowiedzi i ochrony danych osobowych, a także nie wprowadzi np. monitorowania ruchu w sieci; ma jedynie poprawić współpracę pomiędzy poszczególnymi państwami.


2012-01-26 - D. Pęgiel

1

Komentarze do:
Polska podpisała ACTA

Rolnik 2012-01-26 23:06

News z przed sekundy. ETS orzekł ze nie można nakazać dostawca internetu zainstalowanie systemów, ktore blokowałyby nielegalne pobieranie plików. Oznacza to, że ustawa ACTA jest niezgodna z prawem :)

Podobne artykuły i galerie