Logo

Polscy żołnierze rozpoczęli proces przekazywania prowincji Ghazni

Rzecznik polskiego kontyngentu kapitan Dariusz Guzenda oznajmił, iż ruszył proces przekazywania afgańskim silom bezpieczeństwa odpowiedzialności za prowincję Ghazni. Symbolicznym początkiem tego przedsięwzięcia była uroczystość w mieście Ghazni, stolicy prowincji - czytamy na portalu Wprost.pl, który powołuje się na Polską Agencję Prasową.
Przeczytaj także: Polacy przeciwni misji w Afganistanie »Uroczystość miała miejsce w rezydencji gubernatora prowincji Ghazni - Musy Chana. Uczestniczyli w niej przedstawiciel władz w Kabulu - przewodniczący komisji koordynującej przekazywanie odpowiedzialności Aszraf Ghani Ahmad Zai oraz wojskowi reprezentujący siły ISAF z dowódcą polskiego kontyngentu generałem brygady Piotrem Błazeuszem. Rzecznik poinformował, że w czasie spotkania poruszono kwestię poprawy bezpieczeństwa w poszczególnych dystryktach prowincji.

Polscy żołnierze w Afganistanie Polscy żołnierze w Afganistanie

Przypomnijmy, że w poprzednim roku natowskie wojska przekazały afgańskim władzom odpowiedzialność za kilka spokojniejszych prowincji. Afgańczycy mają przejąć całkowitą kontrolę nad swoim krajem do 2014 roku. Wówczas - w myśl postanowień szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego - interwencja ISAF dobiegnie końca i międzynarodowe siły zostaną wycofane.
Przeczytaj także: Wojny w Afganistanie nie da się wygrać »Polscy żołnierze wyjechali do Afganistanu w 2002 roku. Wtedy nasz kontyngent liczył prawie 100 saperów. W 2007 roku rozpoczęła się polska misja pod sztandarem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Obecnie przebywa tam 2,5 tysiąca Polaków, którzy stacjonują właśnie w prowincji Ghazni. Od początku afgańskiej misji śmierć poniosło 36 Polaków, w tym 35 żołnierzy i cywilny ratownik.

Polscy żołnierze w Afganistanie

2012-01-13 - D. Pęgiel

0

Komentarze do:
Polscy żołnierze rozpoczęli proces przekazywania prowincji Ghazni

Podobne artykuły i galerie