Logo

Książę William - następca brytyjskiego tronu ma polskie korzenie

Zdaniem muzealników z Węgorzewa przodkowie księcia Williama, następcy brytyjskiego tronu, pochodzili z Mazur. W węgorzewskim Muzeum Kultury Ludowej znajdują się eksponaty związane z pruskim rodem Lehndorffów, spokrewnionym z brytyjską rodziną królewską.

Książę William ma polskie korzenie Książę William ma polskie korzenie

Powiązania królewskiej rodziny Windsorów z arystokratycznym pruskim rodem Lehndorffów były przedmiotem badań kustosza muzeum w Węgorzewie dr Jerzego Łapo. Historyk odkrył, że wśród przodków występujących w drzewie genealogicznym nowego księcia Williama była Maria Eleonora von Lehndorff, która przyszła na świat w 1723 r. w mazurskim Sztynorcie. Jednym z jej prawnuków był król Danii Krystian IX, a ten natomiast był prapradziadkiem nowego księcia Cambridge. Z szacunków kustosza wynika, iż William ma 1/256 krwi mazurskich Lehndorffów.

Książę William ma polskie korzenie

Węgorzewskie muzeum twierdzi, że dysonuje "namacalnym dowodem" na mazurskie korzenie księcia Williama. Zwiedzający mogą zapoznać się z XVII-wieczną tablicą nagrobną, na której widnieje podobizną zmarłego w 1639 roku Meinharda von Lehndorffa, starosty kętrzyńskiego. - Dzięki tej tablicy każdy może sam ocenić, czy zachowało się podobieństwo pomiędzy pruskim przodkiem a dzisiejszym księciem Cambridge – stwierdził Jerzy Łapo.
Zobacz także: Ślub księcia Williama i Kate Middleton - wydarzenie stulecia w Wielkiej Brytanii »Muzealnicy nie ukrywają, że liczą, iż na fali potężnego zainteresowania niedawnym ślubem księcia Williama z Kate Middleton uda się im zwrócić uwagę na historię rodu Lehndorffów. Zależy im przede wszystkim na przywróceniu świetności zespołowi pałacowemu w Sztynorcie, który od XVI wieku do 1945 roku był rezydencją rodową Lehndorffów.


2011-05-02 - D. Pęgiel

0

Komentarze do:
Książę William - następca brytyjskiego tronu ma polskie korzenie

Podobne artykuły i galerie