Logo

Kłamstwo - dlaczego ludzie mijają się z prawdą?

Z prawdą mijamy się średnio 18 razy na godzinę - tak wykazują badania naukowców z Uniwersytetu w Massachusetts. Jednak często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Co powoduje, że kłamiemy? Strach i Zysk - to dwa główne powody, które nakazują nam kłamać. Boimy się, że możemy coś stracić, no i oszukując możemy osiągnąć zyski. Czasem mijanie się z prawdą pozwala zrobić na kimś wrażenie, pomaga nie sprawić przykrości. Niekiedy daje "święty spokój".



Jednak kłamstwo ma krótkie nogi i chcąc nie chcąc - łatwo je zdemaskować. Osoba, która kłamie wykonuje pewnie nieświadome gesty, które mają odciągnąć uwage i ukryć oznaki zdenerwowania. Jeśli twój rozmówca nie patrzy Ci w oczy, a zerka w lewo lub patrzy w dół, zakrywa dłonią usta, dotyka nosa lub pociera oko - możesz być niemal pewny, że nie mówi do końca prawdy. Kłamczuch chwyta się także w czasie rozmowy za ucho, drapie po szyi i poprawia kołnierz.



Badania wykazały także, że za "zdolność kłamania" odpowiedzialny jest mózg, a mianowicie jego istota szara odpowiadająca za moralność i sumienie. Im mniej istoty szarej, a więcej białej tym kłamanie jest łatwiejsze i nie ma wurzutów sumienia.


2010-02-26 - A. Ścibiorek

0

Komentarze do:
Kłamstwo - dlaczego ludzie mijają się z prawdą?

Podobne artykuły i galerie