Logo

Jak trzymać kieliszki do whisky? Oto kilka zasad savoir-vivre ze świata degustatorów!

Często nie zwracamy uwagę na to, jak podajemy smakowane przez nas alkohole, a to wielki błąd! Odpowiednie kieliszki potrafią bowiem kolosalnie odmienić całe doświadczenie degustacji. Jak powinno wyglądać szkło do whisky i jak je trzymać? - koniecznie czytaj dalej!

 


Jak trzymać kieliszek do whisky?

Niemal każdy widział film lub serial, gdzie bohaterowie spożywali ten szlachetny trunek. Niestety, ale niezbyt często pojawiają się produkcje, które byłyby w pełni zgodne z tym, jak w rzeczywistości należy trzymać takie kieliszki. W przypadku tego bursztynowego trunku (ale także podobnych mocnych alkoholi starzonych, takich jak na przykład brandy czy koniak) powinno się korzystać z małego kieliszka o delikatnie wydłużonej nóżce. -Już dawno obalono mit, jakoby picie whisky ze szklanek o grubym dnie pozwalało wydobyć z trunku pełnię jego dobrodziejstw. Dziś wiemy już, że podczas profesjonalnej degustacji kieliszek należy trzymać czubkami palców, ujmując jego nóżkę w taki sposób, by delikatnie zbliżać go do naszego nosa oraz ust – opowiada ekspert sklepu Krest oferującego kieliszki do whisky.Jak wyglądają kieliszki do degustacji whisky?Ważne jest, by nie tylko skupiać się na jakości testowanego trunku, ale także na tym, w czym go pijemy. To szczególnie ważne, gdy chcemy wyciągnąć z tego doświadczenia wszystko, co alkohol ma nam do zaoferowania. Kieliszki powinny mieć nóżkę, być niewielkie i charakteryzować się dość cienkimi ściankami oraz tulipanowym kształtem, gdzie czarka jest odrobinę bardziej pękata u podstawy, a zwęża się ku górze. Pomaga to wyłapać aromat i smakowe niuanse, które chcemy przecież zaserwować naszym zmysłom w jak najefektywniejszy sposób. Choć nie jest to konieczność, mile widziana jest także przykrywka do naszego szkła, ponieważ sprawia ona, że aromaty jeszcze bardziej intensyfikują się wewnątrz czarki.Kieliszek do degustacji whisky z pokrywką


Degustacja whisky krok po krokuPoprawna analiza alkoholu starzonego nie polega jedynie wzięcia go do ust. To znacznie więcej etapów, które dla ułatwienia często nazywane są: oko, nos, język, finisz. Najpierw bowiem powinniśmy ująć w dłonie kieliszek z naszą whisky i ocenić jej barwę oraz klarowność, a następnie – co jest dość często pomijanym krokiem – delikatnie zbliżyć go do nosa i niewielkimi wdechami raczyć się jej aromatem. Dopiero po chwili możemy przejść do faktycznego smakowania trunku – najpierw należy wziąć niewielki łyk i rozprowadzić go po całym języku i podniebieniu, co pozwala kubkom smakowym na przyzwyczajenie się do kontaktu z alkoholem, dopiero kolejny łyk będzie tym „właściwym”. Na tym jednak degustacja się nie kończy, ponieważ nadchodzi czas na finisz, czyli posmak whisky już po jej połknięciu, który nierzadko jest dużo bardziej złożony i interesujący, niż wtedy, gdy mamy ją ciągle na języku.Kryształowe kieliszki do whisky na podarunek dla koneseraJeśli ktoś z naszych bliskich jest wielbicielem tego trunku, a zauważyliśmy, że nie posiada on jeszcze profesjonalnego szkła, podarowanie mu go będzie strzałem w dziesiątkę! Na pewno uczyni z niego odpowiedni użytek i szybko przekona się o tym, jak wielką różnicę potrafi zrobić ono w czasie degustacji ulubionego trunku. 
Kryształowe kieliszki do picia whisky mogą być doskonałym pomysłem na prezent z jakiejś bardzo ważnej okazji lub jeśli po prostu chcemy dać znajomemu nam koneserowi coś naprawdę szczególnego.


2022-03-02 - P. Potocki

1

Komentarze do:
Jak trzymać kieliszki do whisky? Oto kilka zasad savoir-vivre ze świata degustatorów!

Bartek 2k 2022-03-02 19:49

Ciekawe informacje. Mnie najbardziej smieszy jak ktos bardzo droga whisky miesza z cola :) Sam bardzo lubię degustację tego trunku i nie chodzi tylko o jego smak ale o całą otoczkę, która temu towarzyszy. Składa się na to wiele elementów a dobra whisky jest tylko jednym z nich.

Podobne artykuły i galerie