Logo

Halligan - uniwersalny klucz amerykańskich strażaków

Halligan jest bardzo ciekawym narzędziem wymyślonym przez nowojorskiego strażaka w 1948 roku. Sprzęt powstał z myślą o otwieraniu zaryglowanych drzwi i usuwaniu barykad. Szerokie możliwości szybko nadały mu przydomek uniwersalnego klucza.
Na powyższym filmie możemy zobaczyć w jaki sposób działa Halligan. Dzięki swojej konstrukcji narzędzie pozwala na różne sposoby radzić sobie z różnymi zamknięciami drzwi. Standardowo narzędzie posiada końcówkę z ostrym bolcem, klinem oraz z drugiej strony z widelcem. Takie końce pozwalają na otwieranie drzwi, rozbijanie okien, barykad czy nawet otwieranie zmiażdżonych samochodów.

Halligan Halligan

Halligan sta się podstawowym narzędziem strażaków w USA. Mimo iż początkowo różne konflikty blokowały rozpowszechnianie narzędzia. Na początek trafiło ono do bostońskich remiz, zaś departamenty z innych miast nie chciały go na wyposażeniu. Doszło jednak do sytuacji, w której strażacy kupowali Halligana za własne pieniądze, aby mieć go przy sobie. Dziś narzędzie jest produkowane na dużą skalę przez różne firmy.

Halligan

2018-02-23 - J. Kruczek

0

Komentarze do:
Halligan - uniwersalny klucz amerykańskich strażaków

Podobne artykuły i galerie