Centralne Biuro Antykorupcyjne skierowało do Naczelnej Prokuratury Wojskowej zawiadomienie w sprawie przetargów w jednostce specjalnej GROM. Z informacji przekazanych przez rzecznika CBA Jacka Dobrzyńskiego wynika, iż dotyczy ono przetargów z okresu 2002-2010 na samochody terenowe i ich specjalistyczne wyposażenie - donosi PAP.
Według nieoficjalnych danych ze źródeł zbliżonych do sprawy byli dowódcy, którzy mogli złamać prawo to płk Piotr Patalong oraz płk Jerzy Gut, a także 16 żołnierzy. Przedstawiciel CBA nie chciał jednak tego potwierdzić. - Kilkumiesięczne postępowanie wykazało nieprawidłowości świadczące o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w trzech przetargach dotyczących zakupu 58 samochodów terenowych i specjalistycznego sprzętu – oznajmił Dobrzyński.
Rzecznik dodał, iż Biuro przesłało do Naczelnego Prokuratora Wojskowego zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłych dowódców i żołnierzy GROM oraz wniosek o wszczęcie w tej sprawie śledztwa i powierzenie go do prowadzenia CBA.
W kwestii nieprawidłowości w GROM dochodzenie prowadzi już Wojskowa Prokuratura Okręgowa. Chodzi o nieprawidłowości w zaopatrywaniu w artykuły mundurowe. W tej sprawie zarzuty usłyszało 12 osób.
GROM to Jednostka Reagowania Operacyjno-Manewrowego, którą powołano 13 lipca 1990. Zorganizowana na wzor amerykańskich i brytyjskich od początku składała się wyłącznie z zawodowców i była przeznaczona do działań specjalnych – m.in. poszukiwawczych, rozpoznania, odbijania zakładników. Członkowie tej elitarnej formacji uczestniczyli w misjach na Haiti (1994), na Bałkanach (1996), w Iraku i Afganistanie.
Za twórców GROM uznaje się gen. Sławomira Petelickiego, pierwszego dowódcę, a także ówczesnego szefa resortu spraw wewnętrznych Krzysztofa Kozłowskiego. 16 lat temu jednostka przyjęła za patrona Cichociemnych - legendarnych spadochroniarzy Armii Krajowej.