Logo

Całun Turyński to nie falsyfikat

"Daily Telegraph" informuje, że nowe eksperymenty sugerują, iż Całun Turyński nie jest średniowiecznym falsyfikatem. Zdaniem autorów badań mógł on rzeczywiście okrywać ciało Jezusa Chrystusa. Ta jedna z najbardziej znanych relikwii na wiecie przechowywana jest w turyńskiej katedrze – czytamy na portalu Montrealgazette.com.

Całun Turyński Całun Turyński

Włoscy naukowcy przeprowadzili badania, które według nich udowodniły, że ślady na czterometrowym płótnie nie mogły zostać sfałszowane przy zastosowaniu środków dostępnych w Średniowieczu. Osoby sceptycznie nastawione od dawna twierdziły, że Całun jest fałszywy.

Całun Turyński

W 1988 roku w laboratoriach w Oxfordzie, Zurychu i Arizonie przeprowadzono badania, których wynik wskazywał jako datę powstania wizerunku na lata 1260-1390. Inni eksperci twierdzili, że niezgodność eksperymentów przeprowadzonych za pomocą metody węglowej spowodowana została zanieczyszczeniem podczas średniowiecznej rekonstrukcji po uszkodzeniu całunu przez ogień.

Z obecnych badań wynika, że obraz taki jak Całun mógłby powstać tylko przy użyciu ultrafioletowych laserów emitujących niezwykle krótkie impulsy promieniowania. Watykan oficjalnie nie uznaje Całunu Turyńskiego za całun Jezusa.


2011-12-24 - D. Pęgiel

0

Komentarze do:
Całun Turyński to nie falsyfikat

Podobne artykuły i galerie