Logo

Architektoniczne kolosy w Polsce

Wielu z nas – Polaków – zachwyca się, oglądając wspaniałe kadry Wieży Eiffla, Statuy Wolności, historyczną powagę egipskich piramid czy efektowne hollywoodzkie ujęcia mostu w San Francisco. Tymczasem jest u nas wiele architektonicznych pereł, budowli-kolosów, które robią często nie mniejsze wrażenie, niż te postawione w różnych zakątkach świata. Przyjrzyjmy się kilku interesującym obiektom, które łączy ze sobą element ogromnego rozmiaru.
Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

Architektoniczne kolosy w Polsce Architektoniczne kolosy w Polsce

Zacznijmy od stolicy i od najbardziej słynnego budynku w zestawieniu. Pałac Kultury i Nauki został oddany do użytku w 1955 roku jako dar narodu sowieckiego dla narodu poslkiego, początkowo nosił imię Józefa Stalina, który był jego pomysłodawcą. Architektem był Lew Rudniew, a projekt miał bazować na podobnego typu budowlach w USA i w ZSRR (głównie w Chicago i w Moskwie). Stąd wybuchowa kombinacja stylu art deco, socrealizmu oraz polskiego historyzmu. Do dzisiaj stanowi element kontrowersji, ale jego legenda wpisała się już w kanon warszawskiej panoramy.
Latarnia Morska w Świnoujściu

Architektoniczne kolosy w Polsce Architektoniczne kolosy w Polsce

Przenosimy się teraz nad morze, gdzie na wodach Bałtyku stoi najwyższa w Polsce i jedna z najwyższych w Europie Latarnia Morska Świnoujście. Budowę latarni ukończono pod koniec 1857 roku i w tamtych czasach była budynkiem podziwianym ze wszech stron. Wysokość wieży to niespełna 65 metrów, a zasięg światła sięga prawie 47 kilometrów. Od 1958 roku pełni rolę radiolatarni, a od dziesięciu lat jest otwarta dla turystów.
Most Rędziński

A to już z kolei najdłuższy i najwyższy obecnie most w Polsce – most wantowy nad Odrą, który jest częścią autostrady A8. Umożliwia przeprawę nad Odrą, a także całą Wyspą Rędzińską w obrębie Wrocławia. Most Rędziński ostatecznie ukończono w sierpniu br. Jego długość to 1742 metrów, a wysokość 122 metry.
Zapora Solińska

Architektoniczne kolosy w Polsce Architektoniczne kolosy w Polsce

Na rzece San od 1968 roku stoi Zapora Solińska – najwyższa i największa w Polsce zapora wodna. 664 metrów długości i blisko 82 metry wysokości robią ogromne wrażenie, szczególnie gdy w zasięgu wzroku można zachwycać się malowniczą panoramą okolicy. Masa zapory na Jeziorze Solińskim przekracza 2 miliony ton. Poniżej zapory działa elektrownia wodna, której moc sięga 200 MW.
Wiadukt w Bolesławcu

Architektoniczne kolosy w Polsce Architektoniczne kolosy w Polsce

Nad rzeką Bóbr w Bolesławcu znajduje się najdłuższy w Polsce i jeden z najdłuższych w Europie kamienny wiadukt kolejowy. Jego historia sięga 1846 roku, ale służy on pędzącym pociągom aż do dziś – w międzyczasie był po wojnie odbudowywany, a w 2006 roku został oświetlony, by w trzy lata później po generalnym remoncie móc przyjmować pociągi pędzące z prędkością nawet 160 km/h. Ma 490 metrów długości i 26 metrów wysokości.
Radiostacja gliwicka

Architektoniczne kolosy w Polsce Architektoniczne kolosy w Polsce

Wieża nadawcza położona w Gliwicach jest natomiast osławiona, jako najwyższy drewniany budynek na całym świecie. Liczy sobie okrągłe 111 metrów. Oddano ją do użytku w 1938 roku, ale w roku 1950 przerwano nadawanie audycji radiowych (emisję programu katowickiego przejął nadajnik w Rudzie Śląskiej). Obecnie gliwicki kompleks tworzy Muzeum Historii Radia i Sztuki Mediów – Radiostacja Gliwice.

Architektoniczne kolosy w Polsce Architektoniczne kolosy w Polsce
Architektoniczne kolosy w Polsce Architektoniczne kolosy w Polsce Architektoniczne kolosy w Polsce Architektoniczne kolosy w Polsce Architektoniczne kolosy w Polsce Architektoniczne kolosy w Polsce

2011-10-14 - D. Jędrzejewska

0

Komentarze do:
Architektoniczne kolosy w Polsce

Podobne artykuły i galerie